Sztuka Wrażliwości – projekt partnerski
Fundacja Nie Tylko Autyzm w 2021 roku nawiązała współpracę partnerską z instytucjami kultury:
❑ Warsztaty Kultury w Lublinie w celu realizacji projektu „Sztuka Wrażliwości”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Sztuka Wrażliwości – cykl wydarzeń, warsztatów, spotkań o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do osób w spektrum autyzmu. To przestrzeń wolności w spektrum, gdzie osoby autystyczne mogą uczestniczyć i włączać się w kulturę.
Zakres projektów:
❑ stworzenie oferty kulturalnej odpowiadającej potrzebom osób ze spektrum autyzmu
❑edukacjaosóbspozaśrodowiskaASD –zmieniającaschematymyśleniaoautyzmie,poprzezprzedstawienieosóbzespektrum
autyzmu jako ludzi o szczególnej wrażliwości stanowiących integralną część społeczeństwa
❑ prezentacja twórczości osób w spektrum autyzmu
❑ edukacja opiekunów osób w spektrum autyzmu
❑ szkolenie kadr kultury oraz wolontariuszy do pracy z osobami w spektrum autyzmu
❑ stworzenie nowych obszarów działania dla lubelskich artystów i animatorów, zachęcanie ich do wspierania projektów dla osób ze szczególnymi potrzebami, postrzeganego jako społeczną odpowiedzialność
Fundacja Nie Tylko Autyzm – Partner Projektu:
❑konsultacje merytoryczne dla działań projektowych
❑mentoring
❑ aktywne wspomaganie tworzenia scenariuszy warsztatów dla osób w spektrum autyzmu, prowadzenie warsztatów
❑ moderowanie rozmów z gośćmi, zapraszanie gości
❑ szkolenie pracowników instytucji kultury – przygotowanie do współpracy z osobami w spektrum oraz do stworzenia dostępnej oferty kulturalnej.
1. 19 MAJA 2021„Autyzm-obalamy mity”
Cykl rozmów o autyzmie
✓Rozmowa z Neuroatypowe – 3 dziewczynami w spektrum autyzmu.
✓Spektrum autyzmu to pojęcie tak szerokie, że dla większości ludzi stanowi zlepek obiegowych opinii, mitów i
stereotypów. Jednak ludzie o większej wrażliwości stanowią integralną, niemałą część społeczeństwa. Rozpoczynamy cykl rozmów na ten temat. Pragniemy porozmawiać od serca, nie bojąc się nawet na pozór głupich pytań. A co trzy głowy, to nie jedna, dlatego zaprosiliśmy wspaniałe autystyczne kobiety prowadzące na Youtube kanał Neuroatypowe, które pomagają innym autystycznym osobom, które może jeszcze tego nie wiedzą. Ida, Sabina i Ula opowiedzą nam czym jest autyzm, obalą kilka autystycznych mitów, poruszą temat swoich specyficznych zainteresowań oraz aktywności z nich wynikających.
✓ Link do wydarzenia: https://fb.watch/9KiFRF_XOv/
2. 26 MAJA 2021„Autyzm–Różnorodnie o sobie”
✓ Rozmowa z samorzecznikiem Jankiem Gawrońskim – 15 latkiem w spektrum autyzmu✓Podczas naszych spotkań będziemy gościć kilka z tych niesamowitych osób, które opowiedzą, jak wygląda świat z ich perspektywy. Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu, tym razem z Jankiem Gawrońskim, piętnastolatkiem w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet. Jest, działaczem w Fundacja Autism Team oraz pomysłodawcą i organizatorem Klubu Świadomej Młodzieży. Janek interweniuje wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób z niepełnosprawnościami. W 2020 roku został uhonorowany „LODOŁAMACZEM Specjalnym” za szczególną wrażliwość społeczną, promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia. Lubi pisać „słowa prawdziwe o sobie i ludziach”. Obala mity na temat życia w
spektrum autyzmu. Kocha ludzi. Po swojemu.
✓ Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/210334194050347?active_tab=about
3. 16 CZERWCA „Autyzm kobiet”
Cykl rozmów o autyzmie
✓ porozmawiamy na temat autyzmu kobiet, który często jest niediagnozowany lub diagnozowany bardzo późno. O swoim życiu w poczuciu dziwności i społecznego niedopasowania, o uldze związanej z poznaniem diagnozy, o autystycznym coming oucie opowiedzą trzy różnorodne kobiety, dzieląc się z nami swoim niezwykłym doświadczeniem. Nasze gościnie:
✓ Joanna Erbel – socjolożka, publicystka, działaczka społeczna, ekspertka ds. mieszkalnictwa
✓ Kamila Kwaczyńska – ratowniczka medyczna ZRM, fotografka
✓ Maja Luxenberg zwana Pompą – galicyjska pieśniarka i performerka
✓ Projekt “Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
✓ Link do wydarzenia: https://fb.watch/9KsgDY84tj/
4. 23 CZERWCA „Ojcostwo w autyzmie”
✓ Spotkanie z czterema wspaniałymi mężczyznami, którzy opowiedzą jak to jest być tatą autystycznego dziecka.Co się dzieje gdy pojawia się diagnoza? Czy coś się zmieniło w ich życiu prywatnym i zawodowym? Okazuje się, że jedni piszą, inni opowiadają i zakładają grupy wsparcia, a jeszcze innym wiele się pomerdało… Nasi ojcowie opowiedzą o swojej aktywności w mediach, a wszystko to w szczególnym dla wszystkich Ojców Dniu 🙂Nasi goście:
✓ Tomasz Popiel: z Fundacji Pomerdało mi się
✓ Nikodem Sadłowski – autor bloga Rock Daddy, autor książek: „Słowo na A” oraz „Topografia rozstania” ✓ Krzysztof Tokarski – prowadzi kanał na Youtube „Autyzm i życie z zespołem Aspergera”
✓ Projekt “Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
✓ Link do wydarzenia: https://fb.watch/9KsmyrzNN_/
5. 12 PAŹDZIERNIKA „Ojcostwo i autyzm” – rozmowa z Nikodemem Sadłowskim autorem książek
✓ Spotkanie z Nikodemem Sadłowskim ojcem chłopca w spektrum autyzmu, autorem książek “Słowo na A” oraz “Topografia rozstania” a także blog’erem o pseudonimie Rock Daddy! Od niespełna roku zdiagnozowany jako osoba w spektrum.
- ✓ Czy łatwiej zrozumieć dziecko w spektrum, po otrzymaniu własnej diagnozy? Jak zaakceptować szczególne potrzeby dzieci z ASD, jak zmagać się z reakcjami ludzi wynikającymi z niezrozumienia natury autyzmu? Jak radzić sobie i pomóc oswoić się dziecku ze szczególnymi potrzebami ze zmianą?
- ✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9Kssqcy4gE/
6. 2 LISTOPADA „Wystarczająco dobra mama”
✓ Rozmowa z Sylwią Kowalską z Fundacji Autism Team oraz Anną Kanaan Studio Teatralne FREA-art, które są mamami autystycznych dzieci i opowiedzą nam:✓ – Jak wygląda rzeczywistość z autyzmem w tle?
✓ – Jak oswoić słowo na ‘A’?
✓ – Jak zadbać o siebie i czasem pozwolić sobie odpuścić?
✓ A przede wszystkim, jak czerpać satysfakcję z bycia wystarczająco dobrą mamą?
✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9KsFwV0SVG/
7. 9 LISTOPADA „Kultura autystyczna”
Cykl rozmów o autyzmie
- ✓ Rozmowa z twórcami projektu ASPIRACJE, autyzm na koszulkach. Ich twórcami są Kinga i Franciszek Jackl, rodzice autystycznych dzieci, którzy pozytywnym językiem mówią o autyzmie, rzucają nowe światło na ten wzorzec rozwojowy oraz podkreślają mocne strony neuroróżnorodności
- ✓ Wystarczająco dobra mama osoby autystycznej
- ✓ Autyzmu się nie leczy. Autyzm się akceptuje
- ✓ Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską
- ✓ Te oraz inne hasła szerzące świadomość na temat autyzmu możemy znaleźć na koszulkach, torbach,kubkach. Koszulki ASPIRACJE i ich globalny przekaz dają do myślenia. Dzięki Kindze i Franciszkowi autyzmwychodzi na ulice tworząc rozpoznawalną społeczność, którą można lepiej zrozumieć.✓
- ✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9KocUoBH0k/
8. 16 LISTOPADA „ Samorzecznictwo: Autystyczny aktywizm”
✓ Rozmowa z Ewą Furgał z Fundacji Dziewczyny w Spektrum na temat zjawiska samorzecznictwa orazautystycznego aktywizmu. Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania:- Czy aktywizm jest tylko dla osób neurotypowych?
– Jaka jest specyfika aktywizmu osób w spektrum autyzmu?
– Z jakimi wyzwaniami mierzą się autystyczne osoby aktywistyczne?
– Czym jest praca własną tożsamością, przeciążenie aktywizmem oraz wypalenie aktywistyczne i czy można się jakoś przed nim uchronić?
✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9KoaMER5Or/
9. 23 listopada „Ido w krainie autyzmu” – spotkanie z autorem
✓ Spotkanie z Ido Kedar’em autorem książki “Ido in Autismland. Climbing Out of Autism’s Silent Prison”
- ✓ Książki, która otwiera okno na autyzm niewerbalny poprzez dziesiątki krótkich, autobiograficznych esejów, zktórych każdy oferuje nowy wgląd w objawy autyzmu, skuteczne i nieskuteczne terapie oraz wewnętrzne życie emocjonalne chłopca z ciężkim autyzmem. Ido pokazuje świat osoby, która jest bacznym obserwatorem rzeczywistości, zamkniętym w niemym więzieniu swego ciała i udawadnia czytelnikom, iż mimo swoich ograniczeń jego przemyślenia dotyczące otaczającej go rzeczywistości są bardzo głębokie.
- ✓ Książka w tłumaczeniu polskim będzie miała swoją premierę na początku 2022r.
- ✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9Koo4D1c6L/
10. 30 listopada „ Autyzm – Presja rówieśnicza a potrzeba akceptacji”
- ✓ Spotkanie z Pauliną Zawadzką z Fundacji Artonomia na temat funkcjonowania osób w spektrum w szkole i grupach rówieśniczych. Porozmawiamy o wykluczeniu, presji rówieśniczej, potrzebie zrozumienia i akceptacji oraz własnych potrzebach dojrzewających autystycznych nastolatków.✓
- ✓ Link do spotkania: https://fb.watch/9KoAIherwC/
11. 7 grudnia „Pasje autystycznych osób”
✓ Rozmowa z Natalią Fiedorczuk – pisarką, kompozytorką, autystyczną kobietą z wieloma pasjami
✓ Czym są szczególne zainteresowania ?
✓ Czy pasje osób neuroróżnorodnych są inne niż neurotypowychKiedy: 7 grudnia 2021, godz.18.00Gdzie: Live na profilu Warsztatów Kultury w Lublinie i w tym wydarzeniu
✓ Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Cykl warsztatów dla osób w spektrum i opiekunów
1. 12 CZERWCA „Dieta odżywcza dla mózgu. Z czym to się je?”
✓ Uspokój swój umysł – Z czym to się je? Dieta odżywcza dla mózgu
✓ Czy to co jemy ma wpływ na nasze zachowanie? Podczas warsztatu dowiemy się jak powinna wyglądać dieta wyciszająca mózg oraz wzmagająca koncentrację uwagi oraz co jeść, aby uspokoić układ nerwowy. Na koniec wspólnie przygotujemy 3 proste, smaczne i zdrowe dania, które polubią nasze dzieci.
✓ Warsztat dedykowany opiekunom osób w spektrum autyzmu.
✓ Prowadzenie: Monika Szewczak, dietetyk kliniczny, dietoterapeuta Centrum „WybierzZdrowie”
✓ Link https://www.facebook.com/events/1478865289124524/?ref=newsfeed
2. 20 CZERWCA „Zabawy dotykowe: lepimy z gliny”
✓ Podczas spotkania dzieci będą mogły dać upust swojej niekontrolowanej ekspresji podczas spotkania z niezwykłą fakturą i konsystencją gliny. Celem zajęć jest stworzenie małych rzeźb z gliny.
✓ Dla dzieciw spektrum autyzmu w wieku 7-10 lat, możliwość wsparcia opiekuna cienia
✓ Prowadzenie: Joanna Wolska, Pracownia Żywioły ZiemiWspółfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata2021-2030
✓ Link do wydarzenia: https://fb.me/e/EDeC1KTP
3. 19 CZERWCA „Sensoryczne Przydasie – pelerynki obciążeniowe”
✓ Podczas spotkania uczestnicy uszyją z przyjemnych i naturalnych tkanin pelerynki obciążeniowe. Poprzez delikatny nacisk na ciało śpiącego dziecka pomogą stymulować układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Dzięki takiej pelerynce dziecko ma większą świadomość swojego ciała, co poprawia skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza uczucie lęku i niepewności. Warsztat ma na celu stworzenie przyjaznego sensorycznie środowiska dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.
✓ Prowadzenie: Wioletta Stafińska, Inne FORMY
✓ Dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu
✓ Link do wydarzenia: https://fb.me/e/R1NwBDET
4. 11 LIPCA „Sensoplastyka – gazetowe pieski
”Warsztat plastyczny, podczas którego dzieci stworzą obrazki przedstawiające psy.
Nie będą to jednak zwykłe pieski, gdyż do ich wykonania wykorzystamy stare gazety, które będziemy drzeć, wycinać oraz gnieść, a na koniec naklejać na papier.
Możliwość wsparcia opiekuna cienia.
Prowadzenie: Katarzyna NiedźwiadekProjekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/V9ROU6iq
5. 14 SIERPNIA „Sensoryczny Plac Zabaw – Robimy stimtoy’e?”
✓ Zapraszamy wszystkich dorosłych, którzy chcą stworzyć sensoryczny plac zabaw dla swoich dzieci. Podczaswarsztatu powstaną zabawki pomagające się skoncentrować waszym dzieciom. Są to przedmioty ciche, nie wydające dźwięków, które zajmują ręce jednocześnie regulują poziom stresu dzieci.
✓ Dla kogo: Warsztat dla opiekunów dzieci w spektrum autyzmu oraz nadwrażliwych sensorycznie.
6. 18 SIERNIA „Sensoryczny Plac Zabaw – Jak uszyć ścieżkę sensoryczną?”
✓ Podczas spotkania uczestnicy będą szyć z różnych tkanin, faktur sensoryczną ścieżkę. Ścieżka sensoryczna to pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, którego funkcją jest stymulowanie układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi, dotyku, wzroku. Warsztat ma na celu stworzenie przyjaznego sensorycznie środowiska dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.
✓ Prowadzenie: Wioletta Stafińska, Inne FORMY
✓ Warsztat dla rodziców
7. 28 SIERNIA „Spektrum zainteresowań – Ale kosmos!”
✓ Zapraszamy na wirtualny spacer po gwieździstym niebie, opowiadający o napotkanych planetach oraz gwiazdozbiorach, a to wszystko leżąc na dywanie. Na warsztacie dzieci poznają kosmiczne ciekawostki oraz wykonają pracę plastyczna zainspirowaną kosmicznym spacerem. Warsztat rozwijający szczególne zainteresowania osób autystycznych.
- ✓ Warsztat dla dzieci 5-14 lat
- ✓ Możliwość wsparcia opiekuna cienia
- ✓ Prowadzenie: Mariusz Kulczyński, Emilia Kietlińska-Drozd
- ✓Linkdowydarzenia: https://fb.me/e/ULfpzGmd
8. 5 WRZEŚNIA „Skrzydlaci przyjaciele – spacer”
✓ Zapraszamy na spacer ornitologiczny w poszukiwaniu i poznawaniu gatunków ptaków.
✓ Podczas spotkania miłośnicy ptaków, w bliskim kontakcie z naturą poszukają i posłuchają skrzydlatych
przyjaciół z naszej najbliższej okolicy.
✓ Prowadzenie: Jakub Orłowski – Inspektor Bywak
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
9. 18 WRZEŚNIA „Zabawy Motywujące”
- ✓ Wspólnie odkryjemy:
- ✓ Jak być niezastąpionym kompanem osoby w spektrum autyzmu. Jak w zabawie, na luzie i bez„ spiny”, osiągać cele terapeutyczne. Jak ze szczególnych zainteresowań zrobić fundament komunikacji. Jak sprawić aby echolalie były trampoliną do mowy, a stymulacje budowały relacje.
- ✓ Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm
- ✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, DziedzictwaNarodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- ✓ Linkdowydarzenia: https://fb.me/e/40cW2d5xM
10. 9 PAŹDZIERNIKA – Sztuka Wrażliwości – Sensoryczne Przydasie – Jak uszyć kołderkę obciążeniową
✓ Spotkanie podczas, którego uczestnicy będą szyć z przyjemnych i naturalnych tkanin kołderki obciążeniowe.
✓ Kołderka obciążeniowa w czasie snu dziecka delikatnie naciska na ciało i stymuluje układ proprioceptywny, któryodpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Dzięki kołderce obciążeniowej dziecko ma większą świadomość swojego ciała, co poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja oraz ogranicza uczucie lęku i niepewności.
✓ Prowadzenie: Wioletta Stafińska, Inne FORMY
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu FunduszInicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
✓ Link do wydarzenia : https://fb.me/e/2FhAveX3Y
11. 12 Grudnia – Sztuka Wrażliwości: Sztuka zabawy i komunikacji
✓Na warsztatach odkryjemy:
✓ Jak być niezastąpionym kompanem osoby w spektrum autyzmu?
✓ Jak w zabawie, na luzie i bez „ spiny”, osiągać cele terapeutyczne?
✓ Jak ze szczególnych zainteresowań zrobić fundament komunikacji.
✓ Jak sprawić aby echolalie były trampoliną do mowy, a stymulacje budowały relacje?
✓ Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się o metodzie wspierającej rozwój ruchowy, emocjonalny ipoznawczy MNRI dr Masgutowej. Przedstawimy sposoby na wyciszenie układu nerwowego przypomocy tej techniki.
✓ Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm i Aneta Suchecka-Kempa – Specjalistaterapii Neurotaktylnej MNRI dr S. Masgutowej, fizjoterapeuta
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środkówProgramu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
✓ Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/323076382994994?active_tab=about
Cykl koncertów przyjaznych sensorycznie
1. 19 listopada – Sztuka Wrażliwości – Małe Instrumenty – koncert przyjazny sensorycznie
✓ Niezwykły koncert Małych Instrumentów, grupy artystycznej, która koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami.
✓ Spotkanie z Małymi Instrumentami to interaktywna lekcja muzyki, będąca niezwykłym przeżyciem na długo pozostającym w dźwiękowej pamięci.
✓ Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4XhryT2yf
2. 10.07 – Koncert Przyjazny sensorycznie Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski
✓ Wspaniały duet jazzowy zawita na nasze patio! Koncert przyjazny sensorycznie, dostępny offline i online.
- ✓ Cudowna i ciepła Dorota Miśkiewicz oraz akompaniujący jej na gitarze Marek Napiórkowski zagrają przyjazny sensorycznie koncert. Będzie klimatycznie, sensualnie i kojąco.
- ✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
✓ Link do wydarzenia: https://fb.me/e/Rh8Tsg6H
Cykl spektakli dedykowanych osobom w spektrum autyzmu
1. 15 SIERPNIA – Przedstawienie – Sztuka Wrażliwości – Spektakl/ Warsztat „Cicho? Sza?”
✓ Prezentacja wideo spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Dramatyczny w Białymstoku połączona z warsztatem z udziałem aktorów na specjalnie przygotowanych dla każdego uczestnika teczce z materiałami. Spektakl skierowany do dzieci w spektrum autyzmu. Historia zainspirowana baśnią “O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa, Zygmunta Glogera, z muzyką inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami.
✓ Dla kogo: dzieci, wiek 5-10 lat
2. 29 SIERPNIA – Spektakl „Dziewczynka z emocjami”
✓ spektakl Dziewczynka z emocjami. Jest to wydarzenie artystyczno–edukacyjne, gdzie sztuka teatru łączy się z pedagogiką, a spektakl staje się pretekstem do rozmowy o emocjach.
✓ Główną bohaterką jest dziewczynka, która nudząc się w swoim pokoju, zaczyna bawić się i wyobrażać sobie różne światy (inspirowane baśnią Hansa Christiana Andersena “Dziewczynka z zapałkami”). Spotyka więc m.in. złodzieja, policjanta, dziadka, babcię, a każde poznanie sprawia, że bohaterka doświadcza różnych emocji. I to one stają się centrum naszej opowieści – to jak dziewczynka doświadcza emocji, jak je wyraża, komunikuje i wreszcie, jaki jest odbiór i reakcja dorosłych. Przygody bohaterki można jednak modyfikować! Narratorka nie tylko pozwala, ale zachęca widzów do zmian sytuacji, wprowadzenia słów w usta bohaterów. Aktorzy na żywo będą improwizować sytuacje teatralne zaproponowane przez widzów i zapraszać wszystkich do próby odpowiedzi na pytania – czy dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje, czy należy je tonować i wreszcie jak przyjmować, reagować.
- ✓ Dla kogo: Dzieci w spektrum autyzmu oraz ich rodzeństwo, wiek: 5-10 lat
- ✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 Link do wydarzenia: https://fb.me/e/6HFHZKfDg
Cykl spektakli dedykowanych osobom w spektrum autyzmu
3. 14 WRZEŚNIA – Spektakl „Elling” – wydarzenie przyjazne autyzmowi
✓ Spektakl prezentowany przez aktorów Teatru Barakah z Krakowa, to historia dwóch mężczyzn: Ellinga i Kjela Bjerne, którzy po kilku latach spędzonych w zakładzie psychiatrycznym wychodzą na wolność i starają się zmierzyć z rzeczywistością. „Elling” to spektakl o relacjach, małych marzeniach, nauce samodzielności i przede wszystkim o ludziach, którzy innym mogą się wydawać być „inni niż wszyscy” a ich neuroróżnorodność dość zaskakująca dla świata.
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
4. 8 LISTOPADA – Sztuka Wrażliwości – Nieodkryty Świat
✓ Spektakl prezentowany przez aktorów Teatru Rozrywki w Chorzowie w reżyserii Macieja Cierzniaka, który jest również autorem scenariusza. Spektakl poruszający temat autyzmu, traktując do jako nieodkryty świat, w którym unika się kontaktu z innymi ludźmi i z otoczeniem. To kraina wycofania. Nie da się tego świata odwiedzić, pobyć w nim chwilę, rozbić namiot na tydzień i wrócić. Ale autyzm można zaakceptować. Trzeba go najpierw spróbować zrozumieć
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
✓ Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/4497936743606278/
Cykl wystaw
1. 21 LIPCA – W ŚWIECIE DETALI – O ŚWIECIE OPOWIEM CI BEZ SŁÓW – Wystawa
✓ Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.
✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
2. 25 LISTOPADA – 3 GRUDNIA – Sztuka Wrażliwości – W świecie detali – wystawa zbiorowa
✓ Zbiorowa wystawa prac autystycznych artystów, będąca ich twórczym spojrzeniem na otaczający nas świat. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace wykonane w różnych technikach. Czy zabiorą nas będzie w świat detali, przekonamy się na wystawie.
- ✓ Jakub Frączak – Autysta Artysta – rysunek
- ✓ Patrycja Mrozik – malarstwo
- ✓ Monika Dąbrowska – poezja
- ✓ Aleksandra Leśnik – rysunek✓Miłosz Bąk-grafika
✓ Szymon Popiel – rzeźba
✓ Wystawa dostępna 12 listopada -24 listopada
https://www.facebook.com/events/887409991921132/
3. 25 LISTOPADA – Sztuka Wrażliwości – W świecie detali: Historie jedynki – wernisaż
✓ Aleksandra Rogala (ur. 1997) zawsze uwielbiała rysować. Stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała Jedynkę w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt krótkich historyjek z życia Jedynki. Tworzy zarówno ilustracje, jak i historie . Na podstawie dwóch z nich powstał film animowany. U Aleksandry Rogali w wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy, w wieku dziesięciu lat dodatkowo niepełnosprawność indywidualną w stopniu umiarkowanym.
✓ Autorka mówi niewiele, tym bardziej interesujące są historie, które opowiada poprzez rysunek. Teksty do nich pisze Marta Sierocka-Rogala, na podstawie bezpośrednich pytań: „Co się dzieje?”, „Co jest na obrazku?”.
✓ Jej prace były wystawiane podczas Europe Beyond Access w ZACHĘTA – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, ✓ Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
NOWEFIO na lata 2021-2030
✓ Link: https://www.facebook.com/events/590596709035349/
4. 5 GRUDNIA – Instalacja sensoryczna – „ Kostka – gra zmysłów”:
✓ To wystawa sensoryczna, która jest wyprawą dzieci w świat faktur, tekstur, dźwięków i zapachów oraz gry światła i cienia. Każdy zwiedzający instalację będzie mógł w przyjaznych sensorycznie warunkach doświadczać przeróżnych wrażeń płynących z przestrzeni, angażując po kolei prawie każdy ze zmysłów.
- ✓ Projekt współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz InicjatywObywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
- ✓ Link: https://www.facebook.com/events/628605945000002?ref=newsfeed
Cykl szkoleń dla instytucji kultury
- 09 KWIETNIA – Sztuka Wrażliwości – Instytucja Kultury Przyjazna Autyzmowi – przygotowanie pracowników instytucji kultury na spotkanie z osobami w spektrum autyzmu.
- 21 MAJA 2021 Sztuka Wrażliwości – Instytucja Kultury Przyjazna Autyzmowi – Kodeks Dobrych Praktyk
- 22 PAŹDZIERNIKA 2021 – Sztuka Wrażliwości – Przyjazne Strefy Aktywności – Szkolenie dla kadr kulturySzkolenia skierowane do pracowników i wolontariuszy podmiotów z sektora kultury, które pozwolą przygotować ich na spotkanie i pracę z osobami w spektrum autyzmu.
Szkolenie obejmuje dwa moduły:- ✓ Instytucja kultury przyjazna autyzmowi
- ✓ Jak zorganizować wydarzenie dla osób w spektrum?
- ✓ Prowadzenie: Katarzyna Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm
- ✓ Sylwia Stelmaszczuk – Warsztaty Kultury w Lublinie
- ✓ Projekt „Sztuka Wrażliwości” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środkówProgramu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
- ✓ Link do wydarzenia: https://fb.me/e/UhvUq8vq
Cykl szkoleń dla Szkół
Sztuka Wrażliwości – Różnorodna Szkoła – cykl szkoleń dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Zakres szkoleń:
- Neuroróżnorodność – wprowadzenie
- Co wiemy o autyzmie ?
- Bariery wejścia w środowisko rówieśnicze i edukacyjne
- Usuwanie Barier
- Wykluczenie – przemoc rówieśnicza w szkole
- Triada Antydyskryminacyjna: rola nauczyciela, rodzica i ucznia
- Maskowanie, dostosowanie i czym to się kończy
- Autyzm dziewczęcy – wprowadzenie do zagadnienia
- Inkluzja czy Iluzja ?